Історія України - Навчальний посібник - А. І. Чуткий

Стан обороноздатності СРСР напередодні війни

Робітничо-селянська червона армія (РСЧА) була найбільшою армією світу. З 1939 р. до 1941 р. в СРСР було сформовано 125 нових дивізій. Радянські війська значно переважали противника за кількістю танків, артилерії та інших видів озброєнь. Військова доктрина СРСР передбачала швидку війну малою кров’ю на чужій території. Ці та інші факти (зокрема СРСР зайняв перше місце у світі за чисельністю десантних військ, які є військами наступу) дали підставу деяким дослідникам твердити про те, що СРСР сам готувався до нападу на Німеччину і остання лише випередила його.

Особливо розбудовувався Київський особливий військовий округ (КОВО). Тут було створено 8 механізованих корпусів, 8 стрілецьких та 10 авіаційних дивізій, 5 артилерійських протитанкових бригад.

Але 80 % військової техніки РСЧА були застарілими. Зокрема, з літаків лише 9 % були сучасними, з танків — 18 %. Техніка та основні військові бази зосереджувалися біля самого кордону, що дало німцям змогу захопити їх або знищити у перші ж дні боїв. Стару лінію укріплень (“лінію Сталіна”) демонтували, а укріплення на новому кордоні (“лінія Молотова”) були завершені тільки на 50 %. Низьким був освітній, а відповідно, і моральний дух солдатів. Не було досвіду бойових дій та сучасної військової підготовки. Радянські солдати часто навіть не бачили військової техніки, оскільки на навчаннях використовували тільки макети.

Величезної шкоди РСЧА завдали репресії. За 1937-1940 рр. було репресовано 44 тис. осіб командного складу (з них третина у КОВО), зокрема 5 із 7 маршалів, 1800 генералів, 70 % командирів дивізій та полків, 80 % командирів батальйонів, 60 % політпрацівників. Їх місця займали люди без досвіду та часто без військової освіти.

Не були враховані повідомлення радянської агентури за кордоном про підготовку Німеччини до нападу на СРСР, а тому не було вжито жодних запобіжних заходів.

У перші дні війни Сталін перебував у стані повної апатії, і країна опинилась фактично без керівництва. Лише 1 липня сформували Державний комітет оборони, а Сталін виступив зі зверненням до народу лише на 12-й день війни. Значної шкоди було завдано прийнятим 16 серпня 1941 р. наказом № 270, за яким усіх військовослужбовців РСЧА, які потрапили у полон, вважати зрадниками і знищувати їх усіма засобами.