Серія "Великі українці" - Степан Бандера

Переднє слово

Степан Бандера належить до тих знакових постатей української історії, уявлення про які серед широкого загалу до сьогодні залишаються дуже спотвореними. Україна вже давно відновила державну незалежність, але й досі одні українці прізвищем Бандери лякають дітей, інші ж будують йому пам’ятники й називають на його честь вулиці. Причина розділення думок прозаїчна. У радянські часи над добрим іменем Степана Бандери - видатним борцем спершу за визволення Західної України від Польщі, а потім і за незалежність усієї України - добряче познущалася московська пропаганда. Бандеру вона охрестила “уніатським поповичем”, “верховодом українсько-німецьких націоналістів”, послідовником “погромника” Петлюри. Бандері й бандерівцям цинічно приписували несусвітні злочини, а радянський публіцист Ярослав Галан назвав Бандеру “фюрером самостійної дірки”. Такі дикунські звинувачення не мали під собою ніякого реального підґрунтя.

Степан Бандера пройшов шлях від рядового члена до багаторічного голови проводу Організації українських націоналістів (ОУН). Він пропагував ідею перманентного поширення національно-визвольної боротьби, охоплення нею якомога ширших соціальних прошарків. У 1940 р. Бандера заснував революційну ОУН. Через рік бандерівці проголошують незалежність України у Львові. За це німці кинули Бандеру до концтабору, а в Україні його послідовники, згуртовані в Українській повстанській армії (УПА), боролися з німецькими, польськими та радянськими поневолювачами. Після війни аж до самої смерті Степан Бандера очолював єдиний дієздатний керівний центр ОУН, сподіваючись на слушний момент для відновлення боротьби за Українську державу.

Так майстри з художнього колажу Jan van Eyck і Yurko van Koch в українській газеті Post Поступ обіграли неґречне висловлювання відомого українського політика Дмитра Табачника про “трахненого ” Степана Бандеру після закінчення фінальної телепередачі Савіка Шустера “Великі українці” па телеканалі “Інтер”.До останньої програми з цієї серії Степан Бандера посідав перше місце у переліку глядацьких уподобань, але у фіналі за дивних обставин поступився Ярославу Мудрому

Якщо поглянути на життєпис Степана Бандери українськими очима, а не крізь замусолені московські окуляри, то стане цілком очевидно, що для України постать Бандери має фактично таку ж вагу, як ДжузеппеМадзіні - для Італії, Еамон де Валера - для Ірландії, де Голь - для Франції чи Менахем Бегін для Ізраїлю. Ці люди семимильними кроками наближали свої нації до реальної незалежності.

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка