25 перемог України

Конотопська битва 1659 р.

З 1658 р. московський цар сконцентрував війська на кордонах України. Московські воєводи приймали українських зрадників і перебіжчиків, та заохочували їх на повстання проти законної влади України.

Невдовзі Московія розпочала відкриту агресію. Навесні 1659 р. московська армія під командуванням князя Трубецького, чисельністю за різними даними від 100 до 150 тисяч, розпочала окупацію Лівобережної України, руйнуючи й грабуючи все на своєму шляху. Біля м. Конотопа (нині Сумщина) московське військо було на деякий час затримано козаками Ніжинського і Чернігівського полків. Козаки, загальною чисельністю 4 тисяч бійців, заперлися в місті. Московська армія почала облогу Конотопа. Козаки разом із міщанами під командуванням ніжинського полковника Григорія Гуляницького протягом двох місяців відбили серію штурмів противника. Під час штурмів московити втратили близько 10 тисяч убитими, але здобути місто так і не змогли. Героїчна оборона Конотопа скувала основні сили ворога і дала змогу гетьманові Іванові Виговському зібрати війська і підготуватися до генерального бою У червні 1659 р., зібравши всі можливі військові сили, Виговський вирушив назустріч загарбникам, з метою визволити Конотоп від облоги та знищити вороже військо. 28-29 червня на р. Соснівці поблизу Конотопа відбулася вирішальна битва, у якій московська армія була розгромлена.

У ході битви московити втратили близько 30 тисяч убитими і 5 тис. полоненими (серед яких було багато бояр, а також князі Семен Пожарський і Семен Львов), та ще кілька тисяч під час триденного переслідування до московського кордону.

Московський цар, очікуючи походу козаків на Москву, почав евакуацію двору зі столиці.

Проте Іван Виговський не зміг скористатися перемогою. Проти його політики виступила старшинська опозиція, при таємній фінансовій підтримці московського уряду та щедрих обіцянках посад.