25 перемог України

Хто зупинив загарбання Європи Османською імперією?

У 1620 р. почалася польсько-турецька Хотинська війна. Турецький султан намагався припинити вплив Польщі на Молдову, приєднати до Османської імперії землі України та підкорити саму Польщу, щоб розвивати наступ далі в Європу.

Польське військо спробувало зупинити турецько-татарське військо біля с. Цецори (поблизу м. Яси у Молдові), але було вщент розгромлене. Польський гетьман Станіслав Жолкевський загинув. Загинув також батько Богдана Хмельницького Михайло, а сам майбутній український гетьман потрапив у турецький полон, звідки невдовзі був викуплений. Цецорська катастрофа поставила Річ Посполиту на межі загибелі. Польща мала в цей час ворожі відносини з усіма навколишніми державами - Туреччиною, Московиєю, Швецією. Польський король звернувся за допомогою до українських козаків. Польща згодилася збільшити козацький реєстр до 20 тисяч вояків.

Перед тим, потребуючи козацьких військ у війнах, польський уряд уже обіцяв козакам збільшити козацький реєстр. Але як тільки небезпека минала, уряд відмовлявся від своїх зобов’язань. Проте, Запорізька Січ, розуміючи загрозу для України, вирішила врятувати Польщу. Реєстрові й нереєстрові козаки на своїй спільній раді в Сухій Діброві вирішили допомогти полякам в обмін на збільшення козацького реєстру, припинення національної дискримінації та відновлення прав православної церкви.

Улітку 1621 р. війська зійшлися поблизу м. Хотина (нині Чернівецька обл.) Турецько-татарське військо за різними даними становило від 180 до 300 тисяч вояків, українсько-польське - 70 тисяч, з яких 40 тисяч козаків. Головний удар прийняли на себе козаки. Вони витримали серію штурмів турецький військ та самі атакували турецький табір. Земля в ньому була настільки напоєна кров’ю, що турецький султан схотів перенести табір в інше місце.

У час всієї кампанії за завданням гетьмана Петра Сагайдачного в Чорному морі діяв козацький флот у складі 200 чайок і 10 тисяч козаків.

Виконуючи план гетьмана, козацький флот розгромив ескадру адмірала Халіль-паші, взяв Варну і вдерся у передмістя Стамбула.

Після п’яти тижнів безрезультатних боїв під стінами Хотина, шести великих штурмів українсько-польських позицій та втрати близько третини війська, отримавши звістку про атаки запорожців на Чорному морі, султан запросив миру. Туреччина і Кримське ханство зобов’язалися не нападати на Україну і Польщу.

Вирішальну роль у перемозі під Хотином відіграла українська піхота та артилерія. Навіть сеймовий комісар польської армії мусив визнати: «Справжніми переможцями під Хотином і рятівниками Польщі були козаки». Перемога українсько-польського війська під Хотином зупинила наступ Османської імперії на Європу, переможний до цього часу, унеможливила захоплення Туреччиною України, посилила національно-визвольні рухи серед слов’ян та арабів Османської імперії. Через рік повсталі яничари забили султана Османа II.