100 ключових подій української історії

Повстання на броненосці «Князь Потьомкін-Таврійський»

Дата і місце

27 червня – 7 липня 1905 р., акваторія Чорного моря, район портів Одеса, Феодосія, Констанца.

Дійові особи

Капітан корабля капітан 1-го рангу Євген Миколайович Голіков (1854–1905; з 1886 р. на Чорноморському флоті, командував кількома кораблями, з 1903 р. командував «Потьомкіним», убитий у ході бунту, згодом тіло знайдено й урочисто поховано в Севастополі); старший офіцер корабля капітан 2-го рангу Іполіт Іванович Гіляровський (1865–1905; двоюрідний брат письменника В. Гіляровського, відіграв головну роль у провокуванні початку бунту, в його ході вбив Г. Вакуленчука, вбитий і викинутий за борт); старший корабельний лікар, поведінка якого спровокувала бунт, Сергій Єгорович Смірнов (?–1905; убитий у ході бунту).

Повстанням керували артилерійський унтер-офіцер Григорій Вакуленчук (1877–1905; член РСДРП з 1903 р., за офіційною радянською версією, готував масштабне повстання на флоті від імені матроської «Централки», очолив виступ, убив офіцера Л. Неупокоєва, вбитий І. Гіляровським); мінно-машинний квартирмейстер 1-ї статті Опанас Матюшенко (1879–1907; стихійний анархіст, убив кількох офіцерів, по суті керував кораблем за спиною змушеного до командування прапорщика Д. Алексєєва, емігрував до Швейцарії, 1907 р. таємно повернувся до Росії, схоплений і повішений); матрос 1-ї статті Сергій Гузь (1880 – після 1905; активний учасник повстання, убивав офіцерів, закликав не повертатися до Севастополя, засуджений 1906 р. до каторги); матрос 1-ї статті Адольф Войцеховський (1880–1956; ординарець капітана «Варяга» В. Руднєва, брав участь у Громадянській війні, партизанському русі під час Другої світової війни); інженер-офіцер (у чині поручника) Олександр Коваленко (1875–1963; член РУП, один із трьох офіцерів, що добровільно приєдналися до повстання, хоча на початку ледь не був убитий, інші – молодший лікар О. Галенко та підпоручник В. Каложний – пізніше відійшли від повстання, згодом працював в уряді УНР, в еміграції, відомий математик). Як делегат від РСДРП на корабель прибув меншовик Костянтин Фельдман (1881–1967; закликав до захоплення Одеси, двічі заарештований, утік, перебував в еміграції, в 1920-х рр. директор фабрики «Пролеткіно», зіграв самого себе в фільмі С. Ейзенштейна).

Передумови події

Головними передумовами повстання стало революційне бродіння в середовищі матросів Чорноморського флоту під впливом звісток про робітничі виступи та страйки навесні–влітку 1905 р., а також новини про жахливу поразку російських 2-ї та 3-ї Тихоокеанських ескадр під Цусімою. Нечисленні представники політичних партій (есерів, РСДРП, РУП, груп анархістів) на броненосці аж ніяк не готували той варіант, що втілився у життя, хоча якась підготовка була: за зізнанням Матюшенка, якби не випадок з борщем, деякі матроси-активісти збиралися вночі перерізати офіцерів. Проте в цілому матроська революційна підпільна організація («Севастопольська Централка», з членів РСДРП) вважала «Потьомкін» малоперспективним у плані можливості повстання кораблем. Безпосередніми передумовами повстання стала недолуга спроба мічмана О. Макарова зекономити трохи казенних грошів на закупівлі м’яса для харчування команди, а також недбале виконання старшим лікарем корабля С. Смірновим своїх обов’язків (засвідчив добру якість помітно протухлого в літню спеку м’яса). Значну роль відіграв і некомплект офіцерів на кораблі (15 замість 26).

Хід події

26 червня на борт було привезено 28 пудів несвіжого м’яса для борщу, наступного дня команда відмовилася від звичного обіду попри свідчення судового лікаря. Капітан Голіков зібрав команду на юті, де Смірнов знову засвідчив хорошу якість м’яса (жодного разу не скуштувавши його). Тоді Голіков пригрозив команді розправою і наказав усім, хто буде їсти обід, перейти до 12-дюймової башти головного калібру. Спочатку наказ виконало не більш ніж 100 осіб із понад 800 членів екіпажу, згодом більшість вирішила перейти до башти, але кілька десятків затримались. Саме їх (серед яких майже не було ватажків непокори) спробував накрити брезентом Гіляровський, що екіпаж зрозумів як спробу знайти цапів-відбувайлів, переписавши прізвища, аби зразково-показово покарати їх. Саме ці дії спровокували відкритий збройний бунт – матроси кинулися до зброї. Частина офіцерів і унтерів сховалася, деякі на чолі з капітаном і старшим офіцером намагалися придушити бунт. У ході стрілянини Вакуленчук застрелив Неупокоєва, сам упавши від куль кількох офіцерів, серед яких був Гіляровський. Частина офіцерів і переляканих матросів пострибали за борт і згодом були виловлені. Заволодівши кораблем, матроси вбили 6 офіцерів з 15, а також лікаря Смірнова. Командування кораблем було передане Д. Алексєєву, обраною з матросів судовою комісією керував Матюшенко. Матроси захопили міноносець № 267, що стояв на якорі неподалік «Потьомкіна», а вранці 28 червня привели кораблі в охоплену загальним страйком Одесу. Після похорону Вакуленчука в місті почалися заворушення, погроми складів і деяких районів міста, влаштовані робітниками і люмпенами. У відповідь на спробу обстрілу корабля «Потьомкін» випустив кілька снарядів по місту і знявся з якоря, не дочекавшись делегата від Леніна. 30 червня в морі «Потьомкін» зустрівся з ескадрою віце-адмірала О. Х. Крігера, який не став відкривати вогонь. У результаті на бік повсталих перейшов броненосець «Георгій Побідоносець» (де обійшлося без вбивств офіцерів, яких відпустили). Наступного дня кораблі знову прийшли на одеський рейд (де «Георгій» здався, а матроси навчального судна «Прут», навпаки, cпробували підняти повстання), «Потьомкін» же і міноносець № 267 2 липня вийшли у Констанцу, аби поповнити запаси вугілля, води і провіанту. Матроси обнародували написане К. Фельдманом «Звернення до всього цивілізованого світу», де йшлося про боротьбу за повалення царизму. Румунський уряд запропонував екіпажу здатися в обмін на невидачу Росії і не надав припасів. Після короткого рейду до Феодосії 5–6 липня матроси прийняли пропозицію румунів і здали корабель. Міноносець № 267 повернувся до Севастополя. 9 липня корабель було повернуто Росії і відведено з новим екіпажем до Севастополя.

Наслідки події

Одеса зазнала величезних збитків, міжнародне пароплавство на Чорному морі було паралізоване майже на два тижні. За весь час слідства було притягнуто до суду 173 матроси з «Потьомкіна» (з тих, що здалися самі або були виловлені), 55 матросів з «Георгія Побідоносця», 44 із «Прута». Страчено було 7 осіб, із них єдиний «потьомкінець» – О. Матюшенко, помітна частина звинувачених виправдана. Перша спроба повстання на Російському імператорському флоті завершилася безуспішно, проте добре налякала громадськість імперії і стала в чомусь прелюдією до військових повстань 1917 р.

Історична пам’ять

Повстання стало предметом розгалудженого радянського культу: події присвячений класичний фільм «Броненосець “Потьомкін”» С. Ейзенштейна, однойменна опера О. С. Чишка, літературні, живописні твори. Ім’ям О. Матюшенка, Г. Вакуленчука і навіть самого броненосця названо кілька кораблів, чимало вулиць у Севастополі, Санкт-Петербурзі, Харкові, Донецьку, в місті Дергачі «червоному адміралу» Матюшенку поставили пам’ятник та відкрили будинок-музей. Г. Вакуленчук як більшовик посмертно удостоївся навіть перейменування на його честь рідного селища міського типу Великі Коровинці. Всі живі учасники повстання отримали 1955 р. радянський орден Червоної Зірки. Після 1991 р. популярність радянської версії подій на «Потьомкіні» знизилась, проте почали з’являтися публікації, в яких події на броненосці, зокрема і діяльність Г. Вакуленчука, О. Матюшенка, О. Коваленка, розглядаються як прояв «української складової» революції 1905–1907 рр., що спірно. 1965 р. в Одесі було споруджено пам’ятник потьомкінцям на місці демонтованого монумента Катерині II, 2007 р. влада міста здійснила зворотну «рокіровку».