100 облич Української революції

Олександр Греков

(1875–1959)

Перший Наказний Отаман Армії УНР і командувач Галицької армії, керував українськими військами в ході "Чортківської офензиви". Заарештований радянськими спецслужбами, відбував покарання в таборах Ташкента та Норильська, помер в Австрії.

Народився в селі Сопич на Сумщині (тоді – Чернігівщина), в дворянській родині. Закінчив юридичний факультет Московського університету, Миколаївську військову академію Генерального штабу в Санкт-Петербурзі.

Брав участь у Першій світовій війні. За бойові заслуги в операції під Вільном отримав чин генерал-майора.

Із кінця 1917 року на службі УНР, командир 2-ї Сердюцької дивізії, начальник штабу Київського військового округу. У 1918–1919 роках – начальник Головного штабу, головнокомандувач польовими арміями, міністр військових справ УНР, перший Наказний Отаман (командувач) Армії УНР, командувач Української галицької армії. Керував українськими військами в “Чортківській офензиві”.

Через непорозуміння із Симоном Петлюрою виїхав із Західної України до Румунії. З 1920 року на еміграції в Австрії. 21 вересня 1948 року викрадений радянською контррозвідкою і вивезений до Києва. Засуджений на 25 років за антирадянську діяльність. Покарання відбував у таборах Ташкента і Норильська. Звільнений влітку 1956 року, повернувся до Австрії, де й помер 1959 року. Автор мемуарів про визвольну боротьбу 1917–1921-х.

Реабілітований 1989 року.