Історія України опорні конспекти 10 клас

Стан українського підприємництва

Великими українськими підприємцями були цукрозаводчики-мільйонери Бродський, Терещенко, Бобринський, Харитоненко, які розширювали вивіз своєї продукції за кордон.

Михайло Терещенко — не лише перетворив цукрове виробництво на одну із найважливіших галузей сільського господарства, а й став відомим банкіром та промисловцем і виділяв великі кошти на розвиток української культури. І в цьому плані він не був одиноким. Підтримували українську культуру й інші відомі підприємці України.

Заводи цукрозаводчиків Бродського, Терещенка, Харитоненка та Бобринського виробляли 60% цукру-рафінаду Російської імперії.

У 1887 р. утворено найбільший у харчовій промисловості синдикат цукрозаводчиків, який об’єднував 171 завод із 219 діючих і понад 90% усього виробництва галузі.

У роки економічної кризи уряд надавав їм гарантовані експортні премії, якщо вони продавали свою продукцію за кордоном за тимчасовими демпінговими (нижчими, ніж витрати виробництва) цінами, які допомагали витіснити конкурентів із зовнішніх ринків. Таким чином Україна завойовувала зовнішній ринок збуту своєї продукції.

Федір Терещенко зайнявся авіацією, створивши сім нових моделей літаків. У нього були великі майстерні для збору і ремонту літаків (за роки Першої світової війни у власній майстерні він разом зі своїми майстрами відремонтував 250 літаків).

Іван та Олександр Терещенки заснували Товариство буряково-цукрових і рафінадних заводів братів Терещенків, діяльність якого поширювалася на сім губерній Росії та України.

Українські підприємці мали свою частку і в змішаних акціонерних товариствах. Наприклад, у гірничій металургії діяло 18 акціонерних товариств, у 12 з яких капітал повністю належав іноземцям, а в шести був змішаним.

Великого багатства домігся Є. Чикаленко. З кінця XIX ст. він став надавати систематичну допомогу українцям:

• фінансував газети «Громадська думка» та «Рада»;

• створив фонд допомоги українським письменникам при Науковому товаристві ім. Т. Шевченка;

• заснував гуртожиток для українських студентів у Львові;

• підтримував українські політичні сили.

Утім підприємці українського походження становили меншість серед своїх колег.

Формуванню українських підприємців перешкоджала політика російського уряду, яка спричиняла вивезення капіталу з України в центральні райони Росії та за кордон.

Та все ж роль українських підприємців в економічному і суспільно-політичному житті помітно зростала.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.