Ваша електронна бібліотека

По історії України та всесвітній історії

СЕРЕДНІ ВІКИ
Монгольські завоювання

Походи Чингісхана

Маючи могутню армію, Чингісхан почав свої завойовницькі походи. Підкоривши народи Південного Сибіру, він 1210 р. розпочав війну з імперією Цзінь, створеною на півночі Китаю чжурчженями, таким самим у минулому кочовим народом, як і монголи. У 1215 р. монголи вступили до Пекіна.

Потім Чингісхан повернув на захід і протягом 1219-1221 рр. з вогнем і пройшов державою Хорезм-шахів, яка займала частину Середньої Ази, Іран, Афганістан, Азербайджан. Незважаючи на героїчний опір, державу Хорезм-шахів було знищено. Занепали колись квітучі райони Середньої Ази. Деякі з міст такі не постали з руїн. Усі, хто чинив опір, були знищені. Із завойованих країн монголи вивозили ремісників, які мали задовольняти забаганки монгольських знаті.

Після цього частина монгольських військ на чолі з полководцями Джебе і Субеде рушили на Закавказзя, заволоділи містом Шемахі. Рухаючись узбережжям Каспійського моря, монголи дісталися Північного Кавказу, де розбили аланів (осетинів), вступили у Причорноморські степи, а далі — до Криму, де зруйнували місто Сурож (Судак). Половці, що були господарями Причорноморських степів, звернулися до руських князів по допомогу у боротьбі проти монголів. Частина князів — Мстислав Удалий (Галич), Мстислав Святославич (Чернігів), Данило Романович (Волинь), Мстислав Романович (Київ) — погодилися виступити спільно з половцями проти монголо-татар. Вирішальна битва відбулася на річці Калка. Там об'єднане русько-половецьке військо було розбите через ворожнечу між князями і відсутність координації спільних дій. Після битви на Калці монголи рушили до Волзької Булгарії, де зазнали кількох поразок, і повернулися до Монголії. Завдяки походам Чингісхан створив велику імперію, що простягалася від Китаю до Закавказзя. У 1227 р. Чингісхан помер, перед смертю поділивши імперію між своїми синами.